Ο Λαογραφικός Χορευτικός Όμιλος Ασίνης & Αγίας Παρασκευής «Το Καστράκι», μας προσκαλεί την Κυριακή 27 Ιανουαρίου και ώρα 1 μ.μ. στα εγκαίνια του νέου του χώρου στο Δημοτικό Σχολείο της Ασίνης, που του παραχωρήθηκε από το Δήμο Ναυπλιέων για να στεγαστεί, καθώς και στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του.
Στην επίσημη έναρξη της λειτουργίας της έδρας του σωματείου, θα τελεστεί Αγιασμός.
Βασικό αντικείμενο του σωματείου είναι η εκμάθηση παραδοσιακών χορών και η παρουσίαση χορευτικών ή λαογραφικών εκδηλώσεων, επίσης η διοργάνωση ομιλιών με διάφορα θέματα, έτσι ώστε να μπορέσουν τα μέλη του να προσφέρουν, στο μέτρο των δυνατοτήτων τους και σύμφωνα με το καταστατικό τους, στην πολιτιστική δραστηριότητα που έχει ανάγκη η περιοχή.