Της Σόνιας Τάνταρου – Κρίγγου
Δικηγόρου, Πολιτευτή Αργολίδος της ΝΔ
Η Διπλωματική διακοίνωση που δημοσιοποιήθηκε από τον κ. Τσίπρα όχι μόνον δεν μεταβάλλει στο παραμικρό την επιζήμια Συμφωνία των Πρεσπών, αλλά φαίνεται να την επιδεινώνει ακόμα περισσότερο. Έως τώρα γνωρίζαμε ότι βάσει της συμφωνίας των Πρεσπών η Ελλάδα είχε δυστυχώς, για πρώτη φορά στην Ιστορία της, αναγνωρίσει «μακεδονική γλώσσα» και «μακεδονική υπηκοότητα/εθνικότητα». Με το νέο κείμενο επιβεβαιώνεται πλέον ότι στο Σύνταγμα των Σκοπίων γίνεται αναφορά και σε «μακεδονικό λαό»! Το αναφέρει ξεκάθαρα και μάλιστα δύο φορές η ρηματική διακοίνωση μέσα στο κείμενο των τροποποιήσεων.
Ας ενώσουμε τη φωνή μας την Κυριακή 20/1 και ώρα 14:00 στο Σύνταγμα προκειμένου να καταστήσουμε σαφές ότι οι Έλληνες δεν επιθυμούμε την κύρωση αυτής, της επιζήμιας για τα εθνικά μας συμφέροντα, συμφωνίας.
Για άλλη μια φορά θα είμαι παρούσα.