Η παρουσία του Παναγιώτη Νίκα στο Κρανίδι ένωσε όλες τις δημοκρατικές παρατάξεις αφού παρόντες ήταν ο δήμαρχος Δημήτρης Σφυρής, ο επικεφαλής της αξιωματικής αντιπολίτευσης Γιάννης Γεωργόπουλος, ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας Τάσος Λάμπρου, ο πρώην δήμαρχος Δημήτρης Καμιζής, ο βουλευτής Γιάννης Ανδριανός και η πολιτευτής Σόνια Τάνταρου – Κρίγγου.
Ο υποψήφιος περιφερειάρχης έτυχε θερμής υποδοχής από τους παρευρισκόμενους και καταχειροκροτήθηκε.