Πυροσβέστες από την Π.Υ Ναυπλίου έξω από τη γραμματεία του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, παραρτήματος θεατρικών σπουδών, περιμένουν να παραλάβουν ύποπτο φάκελο που εστάλη στο Πανεπιστήμιο, σήμερα Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2019.
Συναγερμός έχει σημάνει στην Διεύθυνση Αστυνομίας Αργολίδος, μετά από ενημέρωση από την Πρυτανική Αρχή για περίεργο δέμα και στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου στο παράρτημα του Ναυπλίου.
Στο σημείο βρίσκονται δυνάμεις της ΕΛ.ΑΣ. και της Πυροσβεστικής. Ειδικές μονάδες της ΕΜΑΚ θα επιχειρήσουν να παραλάβουν το φάκελο από Πανεπιστήμιο Αργολίδος ακολουθώντας το ειδικό πρωτόκολλο όπως προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Τα άτομα που ήρθαν σε επαφή με τον φάκελο τα οποία μετά από την διαδικασία της απολύμανσης θα μεταφερθούν με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.