Αποκολλήθηκε το φορτηγό πλοίο “SIBEL D” που έχει κολλήσει στο λιμάνι του Ναυπλίου από ειδικό ρυμουλκό σκάφος.
Το πλοίο προσάραξε τις πρωινές ώρες του Σαββάτου 22 Δεκεμβρίου στο λιμάνι του Ναυπλίου μπροστά από την καστρονησίδα Μπούρτζι.
Το εν λόγω πλοίο είχε αποπλεύσει από το Ναύπλιο με προορισμό το λιμένα Βόλου, με δεκατρείς αλλοδαπούς μέλη πληρώματος, έμφορτο με 2.200 τόνους λίπασμα. Άμεσα στην περιοχή έσπευσε περιπολικό σκάφος Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ για παροχή συνδρομής.
Από το περιστατικό δεν αναφέρθηκε τραυματισμός και δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση.
Από το Λιμεναρχείο Ναυπλίου που διενεργεί προανάκριση, μετά την αποκόλληση του θα οδηγεί σε αγκυροβόλιο για να εξεταστεί το πλοίο από τον παρακολουθούντα νηογνώμονα.